Jaki dzbanek filtrujący kupić?

Zgodnie z opiniami lekarzy i dietetyków powinieneś wypijać ok. 2 litry wody dziennie. Oznacza to, że na tydzień musiałbyś tylko dla siebie kupować dużą zgrzewkę wody mineralnej. Ale zaraz, zaraz… czy ktoś powiedział, że masz pić wodę butelkowaną? Ta z kranu, wcześniej oczyszczona, w niektórych przypadkach jest nawet zdrowsza od sztucznie mineralizowanej! Jeśli więc chcesz uzdatnić do picia wodę z własnego kranu, zainwestuj w dobry dzbanek z filtrem. Pierwszy raz słyszysz o takim rozwiązaniu? Nie wiesz jaki dzbanek filtrujący wybrać? Nie obawiaj się! Opowiem Ci o nim i pomogę Ci „oddzielić ziarna od plew”.

Jak to działa?

Dzbanek filtrujący Brita

Dzbanek filtrujący Brita

Dzbanek filtrujący to urządzenie, które posiada w sobie wymienny filtr węglowy zatrzymujący substancje szkodliwe dla organizmu i negatywnie wpływające na jakość wody. Woda przepuszczona przez filtr dzbanka filtrującego jest pozbawiona rdzy, chloru i metali ciężkich. Nadaje się do picia bez wcześniejszego gotowania, można w niej rozpuścić syrop lub dodać do niej cytryny i miodu.

Filtr dzbanka wymienia się raz na jakiś czas (w zależności od częstotliwości używania – od dwóch do pięciu tygodni). Wymienne filtry można kupić w sklepach wielobranżowych i marketach, a także w niektórych drogeriach i online. Jednak jak pokazują opinie kupujących, od tego jaki dzbanek filtrujący wybierzesz, ważniejszy jest raczej wybór dobrego filtra, który jest „sercem” całego urządzenia.

Cena, czyli ile to kosztuje?

Dzbanek z filtrem to rzecz na każdą kieszeń. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za produkty najpopularniejszych marek waha się w przedziale od 30 do 200 złotych. Na ostateczną cenę dzbanka filtrującego mają wpływ:

  • wielkość zestawu – im więcej wymiennych filtrów dołączone jest do zestawu, tym cena będzie wyższa (uwaga: zestaw z większą ilością filtrów jest bardziej opłacalny, filtry poza zestawem kosztują drożej)
  • marka – więcej płaci się za dzbanki od znanych producentów niż produkty mało popularnych marek
  • pojemność – droższe są dzbanki o większej pojemności
  • design – dopłacamy za oryginalny kształt lub kolor dzbanka, a nawet licencję popularnej bajki, obrazami z której jest ozdobiony
  • filtr – dzbanek do filtrowania wody może mieć prosty filtr węglowy lub bardziej zaawansowany, droższy filtr z żywicą jonowymienną (zmiękczającą twardą wodę) czy złożem alkaicznym (mineralizującym wodę)

 

Ranking najpopularniejszych dzbanków z filtrem 2017: TOP 8

 

Marki i dostępność wymiennych filtrów

Rozważając jaki dzbanek filtrujący spełni nasze oczekiwania, przyjrzyjmy się temu, co oferują nam sprzedawcy. Dzbanki filtrujące produkowane są zarówno przez znane firmy takie jak min. Brita i Dafi, jak i mniej popularne marki. Jednak najważniejszym kryterium wyboru według opinii użytkowników, powinien być poziom dostępności i cena wymiennych filtrów, pasujących do danego modelu dzbanka.

Z pewnością jeśli kupisz model popularnego producenta, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem  filtrów w pobliskim supermarkecie. Jeśli zdecydujesz się na model mniej znanej marki, może się okazać, że pozostanie Ci zaopatrzanie się w filtry w internecie. Bardzo możliwe, że będzie Ci się to nawet bardziej opłacać, ponieważ filtry wody znanych marek są droższe od tych dostępnych u innych producentów. Wybierając dzbanek z filtrem wody sprawdź ile kosztują oryginalne filtry oraz czy są dostępne jakieś ich zamienniki, a jeśli tak to w jakiej cenie.

Jaka wielkość?

Modele wszystkich dzbanków filtrujących nieznacznie różnią się pomiędzy sobą, przede wszystkim pojemnością i designem. Na rynku dostępne są zarówno dzbanki małe, o pojemności ok. 700ml, jak i większe, które pomieszczą nawet 3l wody. To, jaki dzbanek filtrujący ostatecznie wybierzesz, powinno zależeć głównie od tego, ilu domowników będzie z niego korzystać. Jeśli kupujesz go tylko dla siebie, wystarczy Ci średniej wielkości model o pojemności ok. 1,5l. Jeśli chcesz, by korzystała z niego także rodzina, zdecyduj się na jeden z większych.

Dzbanek z filtrem: ze szkła czy z plastiku?

Dzbanki filtrujące mogą być wykonane z plastiku lub szkła. Powoli odchodzi się od tych drugich, ponieważ jak wskazują opinie użytkowników: mogą okazać się niebezpieczne (szczególnie w rękach małych dzieci). Niemniej jednak, jeśli dzieci nie masz, możesz sobie pozwolić na zakup dzbanka szklanego. Woda w nim przefiltrowana nie będzie miała charakterystycznego posmaku plastiku.

Wskaźnik zużycia filtra

Chociaż sprzedawca w sklepie może Cię przekonywać do wyboru dzbanka ze wskaźnikiem poziomu zużycia filtra w rzeczywistości jest on Ci niepotrzebny. Nie informuje bowiem o faktycznym zużyciu filtra, ale o domniemanym, obliczonym na podstawie czasu używania dzbanka. Wskaźnik taki nie uwzględnia już tego, ile razy dziennie napełniasz naczynie i ile wody z niego pijesz. Już po dwóch miesiącach korzystania z takiego dzbanka sam będziesz w stanie ocenić (np. po smaku wody), czy należy wymienić jego filtr czy nie.

 

 

Przed zakupem przeczytaj opinie!

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zachęcam, żebyś poczytał opinie na temat interesującego Cię dzbanka. Znajdziesz je zazwyczaj w sklepach internetowych, tuż przy opisie produktu. Z komentarzy kupujących dowiesz się między innymi jak wygląda sprawa dostępności tanich filtrów do konkretnego dzbanka, na jak długo wystarczają i czy dzbanek nie oddaje dziwnego, plastikowego posmaku do filtrowanej wody. Zdarza się tak bowiem często, gdy wykonany jest z kiepskiej jakości tworzywa.

Jaki dzbanek filtrujący będzie odpowiedni dla Ciebie?

Dzbanek do filtrowania wody powinien mieć optymalną pojemność i odpowiadający Twoim potrzebom design. Ważne jest też, abyś miał możliwość dokupienia do niego filtrów w niewygórowanej cenie. Jeśli znalazłeś taki model, gratuluję! Już wkrótce będziesz mógł pić czystą, zdrową wodę z kranu i zaoszczędzić na zakupie tej butelkowanej.