Jaki mop parowy będzie najlepszy dla Ciebie?

Wyobraź sobie, że sprzątasz z przyjemnością – szybko, efektywnie i bez wysiłku. Nie potrzebujesz już gumowych rękawiczek, szczotek, gąbek i ściereczek. Radzisz sobie ze wszystkimi zabrudzeniami bez użycia detergentów (co jest szczególnie ważne, jeśli wśród domowników są alergicy). Oszczędzasz na chemii gospodarczej, sprzątasz ekologicznie, a Twój dom jest perfekcyjnie czysty. Brzmi jak bajka?

Na szczęście, może stać się rzeczywistością. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dobry mop parowy – urządzenie to zmieni Twoje podejście do sprzątania na zawsze! Jaki mop parowy będzie najlepszy do sprzątania Twojego mieszkania? W artykule podpowiem Ci na co zwrócić uwagę przy zakupie, jakie są opinie na temat tych urządzeń oraz ile przyjdzie nam zapłacić za taką wygodę.

Mop parowy: budowa urządzenia

Już podczas pierwszych oględzin sprzętów zorientujesz się, że mopy parowe mają różną budowę. Najpopularniejsze są modele przypominające mopy i odkurzacze ręczne, w których generator pary, rączka i głowica parująca zintegrowane są w jednej obudowie. Takie mopy świetnie nadają się do sprzątania płaskich powierzchni. Zwróć jednak uwagę na ich ciężar. Mniejszy gwarantuje wygodne mycie płytek ściennych i innych wysoko położonych miejsc, większy zaś (pow. 3kg), może okazać się bardzo nieporęczny podczas sprzątania powierzchni innych niż podłoga, na co wskazują opinie ich właścicieli.

Mopo-odkurzacz

Jeśli więc zamierzasz sprzątać mopem parowym cały dom, najlepszym rozwiązaniem będzie lżejszy model (do 4kg maks) lub mop o innej budowie. Są na rynku mopy parowe, które bardziej przypominają tradycyjny odkurzacz – składają się z urządzenia generującego parę oraz rury zakończonej głowicą parującą. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają podnoszenia ciężkiego generatora pary, a jedynie lekkiej głowicy i rury. To rozwiązanie ma jednak swoje wady – mopy parowe tego typu mają większą wagę całkowitą i zajmują dużo więcej miejsca w szafie. Który będzie lepszy? Opinie są tu podzielone, więc wybór uzależniony jest tu wyłącznie od Twoich osobistych upodobań.

 

Ranking najpopularniejszych mopów parowych 2017: TOP 8

 

Głowica

Bodaj najistotniejszym elementem każdego mopa parowego jest jego głowica. Standardem jest ta płaskiego typu, przeznaczona do mycia podłóg, ścian i blatów. Warto jednak podkreślić, że głowica głowicy nierówna. Obrotowa poradzi sobie w wielu przypadkach lepiej od statycznej, która może nie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Trójkątna, w odróżnieniu od prostokątnej, śpiewająco zda egzamin w narożnikach czy przy nogach krzeseł i stołów.

Dobrze, gdy głowica posiada funkcje automatycznego dostosowywania wyrzutu pary do sprzątanej powierzchni – pomaga to w usuwaniu trudnych, zaschniętych zabrudzeń oraz odświeżaniu tapicerek bez pozostawiania ich wilgotnymi. Dobry mop parowy powinien mieć również minimum trzy ustawiane manualnie tryby sprzątania.

Nakładki

Zastanawiając się jaki mop parowy będzie najlepszy do sprzątania całego domu, powinieneś też zwrócić uwagę na dodatkowe nakładki, które ułatwiają czyszczenie różnych powierzchni i przedmiotów. Szukaj mopa posiadającego dodatkowe nakładki m.in. do:

  • szyb okiennych
  • tapicerek
  • żaluzji
  • fug i prac precyzyjnych
  • tkanin (dzięki takiej nakładce można szybko i łatwo odświeżyć i uprasować firanki)

Zbiornik na wodę

Wybierając mop parowy spójrz na pojemność jego zbiornika na wodę. Im ta jest większa, tym dłużej będziesz mógł sprzątać bez konieczności ponownego napełniania urządzenia i oczekiwania na jego rozgrzanie. Z kolei duży zbiornik zwiększy też ogólną masę urządzenia, przez co może być nieco mniej wygodny podnoszeniu.

Moc urządzenia

Przyjrzyj się również mocy sprzętu – duża (ok. 1500W) oznacza krótki czas generowania pary i błyskawiczną gotowość do sprzątania. Wiąże się jednak też ze sporym poborem energii – jeżeli więc oszczędzasz prąd i nie przeszkadza Ci czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy, wybierz mopa parowego o niższej mocy (1000-1300W). Dodatkowo zaoszczędzisz też trochę pieniędzy, jako że mop parowy o niższej mocy jest przeważnie tańszy od swojego „mocniejszego” odpowiednika.

Długość kabla

Jeśli zastanawiasz się, jaki mop parowy najlepiej nada się do posprzątania akurat Twojego mieszkania, weź pod uwagę także długość kabla. Ta pozornie prozaiczna cecha jak długość kabla lub rury łączącej głowicę z generatorem pary ma niemałe znaczenie dla komfortu użytkowania. Wybierz taką, która wyda Ci się optymalna do Twoich potrzeb – jeśli masz duże i/lub wysokie pokoje, szukaj mopa z kablem/rurą powyżej 4m.

 

 

Mop parowy: marki i cena

Cena za podstawowy mop parowy do użytku domowego zaczyna się już od kwoty 150zł. Musisz jednak wiedzieć, że taki mop nie zaoferuje Ci odpowiedniej efektywności sprzątania oraz wszystkich funkcji. Jeżeli więc zależy Ci na wydajnym, wielofunkcyjnym sprzęcie zainwestuj w mopa parowego od 300zł wzwyż (ceny dochodzą nawet do tysiąca złotych).  Mopy parowe od znanych producentów (np. MPM, Clatronic, Russel&Hobbs, Vileda, Philips czy popularny Dirt Devil) różnią się od pozostałych tym, że wykonane są z dobrej jakości materiałów oraz oferują lepsze parametry techniczne. Często również objęte są dłuższą gwarancją serwisową.

Jaki mop parowy najlepiej wybrać?

Wybierz mopa parowego dostosowanego budową i wagą do Twoich potrzeb. Wielofunkcyjny model z dobrej jakości głowicą i odpowiednią mocą stanie się niezastąpionym sprzętem – szybko i łatwo posprzątasz nim cały dom, bez wyjątku i bez użycia jakichkolwiek chemicznych detergentów. Przed nieudanym zakupem powinny uchronić Cię przede wszystkim: a) podejrzanie niska cena urządzenia (mniej niż 200-300 zł) oraz b) negatywne opinie użytkowników (lub ich zupełny brak).

Jestem pewna, że z pewnością zakochasz się w możliwościach i wygodzie, jaką da Ci dobry mop parowy. Umów się z nim na pierwszą randkę już dziś i znajdź mopa idealnego dla siebie! (a gdy już to zrobisz, podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy)