Jaki odkurzacz bezworkowy będzie najlepszy?

Chcesz kupić odkurzacz bezworkowy? Gratuluję decyzji! To jedyne takie urządzenie, które charakteryzuje się niewygórowaną ceną, niewielkim kosztem eksploatacji i wysoką skutecznością odkurzania jednocześnie. Przymierzasz się do zakupu, ale nie wiesz jeszcze jak wybrać odpowiedni model? W poniższym artykule podpowiem Ci jaki odkurzacz bezworkowy sprawdzi się najlepiej, jakie opinie mają o tych urządzeniach kupujący oraz na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie.

Moc – wcale nie najważniejsza!

Parametry wskazujące jaki odkurzacz bezworkowy będzie najodpowiedniejszy do naszych potrzeb, bywają czasami mylące. Wielu użytkowników – i o dziwo sprzedawców sprzętu AGD – uważa, że jedynym parametrem mówiącym o skuteczności odkurzacza jest moc jego silnika. Teoretycznie, im ta jest większa, tym lepiej sprawuje się sprzęt. Choć jest w tym ziarno prawdy, to jednak na rzeczywiste wskaźniki efektywności odkurzania danym sprzętem, czyli siłę ciągu (wyrażaną w litrach na sekundę) oraz moc ssania (wyrażaną w watach) wpływa również wiele innych czynników.

Mam tu na myśli min. jakość filtra, budowa odkurzacza czy zastosowane w nim technologie. Oczywiście, odkurzacz bezworkowy o dużej mocy (np. 2500W) będzie z pewnością charakteryzował się potężną mocą ssania (np. 460W) i siłą ciągu (np. 70l/s), jednak może się okazać, że po kilkunastu minutach sprzątania będzie działał z podobną efektywnością co model z silnikiem o mocy 1500W, za to zaprojektowany w bardziej przemyślany sposób.

Optymalne rozwiązanie

Jeśli więc nie zamierzasz odkurzać hektarów puszystych dywanów i tapicerek stylowych mebli, a dodatkowo nie godzisz się na płacenie horrendalnych rachunków za prąd, nie rzucaj się na model z najwyższą mocą. Jak wskazują opinie użytkowniczek, najlepszy będzie odkurzacz o optymalnej sile ciągu od 50 do 70l/s i średniej mocy silnika do 1800W. Skup się na znalezieniu modelu, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne przyczyniające się do większej efektywności sprzątania. To zdanie podziela chyba każdy profesjonalny sprzedawca AGD.

 

Ranking najpopularniejszych odkurzaczy bezworkowych 2017: TOP 8

 

Filtr – serce odkurzacza

Filtr wyjściowy pełni w odkurzaczu bezworkowym pierwszoplanową rolę – to on zapobiega przed wydostaniem się zanieczyszczeń z urządzenia z powrotem na zewnątrz. Najpopularniejszym filtrem, montowanym w większości dobrych odkurzaczy jest wielowarstwowy filtr HEPA, pierwotnie zaprojektowany przez NASA. Wykazuje się bardzo dobrą skutecznością oczyszczania powietrza, zatrzymuje też bakterie i alergeny. Filtry HEPA posiadają oznaczenia liczbowe podkreślające ich efektywność. Im liczba po nazwie jest wyższa, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje filtr.

Filtr wodny

Dobry odkurzacz bezworkowy może posiadać też filtr wodny. Charakteryzuje się on nadzwyczajną skutecznością oczyszczania powietrza – kompletnie wszystkie zanieczyszczenia kumulowane są w wodzie. Dodatkową zaletą filtru wodnego jest to, że efektem ubocznym jego działania jest nawilżenie powietrza. Odkurzacz w niego wyposażony jest dużo cięższy i droższy od odpowiednika z filtrem HEPA, natomiast poleca się jego zakup min. alergikom (swoją drogą, jeśli jesteś alergikiem, warto również rozważyć zakup mopa parowego, który jest świetną alternatywą do codziennego biegania z odkurzaczem).  Filtr wodny wymaga opróżniania i mycia po każdym odkurzaniu, co wpływa też w pewien sposób na komfort użytkowania odkurzacza z takim filtrem.

Ergonomia

Odkurzacz bezworkowy to takie urządzenie, które zanieczyszczenia zbiera nie w worku, a w pojemniku (suchym lub z wodą). Zadbaj o to, aby jego wielkość była dostosowana do powierzchni Twojego mieszkania. Pojemnik odkurzacza bezworkowego należy często opróżniać, zwróć więc uwagę, czy można to zrobić łatwo i bez wysiłku. Sprawdź również, czy dany model jest wygodny – przyjrzyj się jego uchwytowi, dowiedz się jaki jest zasięg jego rury teleskopowej oraz jak długi kabel zasilający posiada. Upewnij się też, że jest wyposażony jest w automatyczny system zwijania przewodu.

 

 

Dodatkowe funkcje

Dobry odkurzacz bezworkowy powinien umożliwiać Ci coś więcej niż odkurzanie podłóg. Poszukaj więc modelu z różnymi końcówkami ssącymi w zestawie, np. do:

  • odkurzania precyzyjnego
  • czyszczenia markiz, rolet i żaluzji
  • odkurzania tapicerek
  • sierści i dywanów shaggy (ze szczotką)
  • delikatnych powierzchni

Zainteresuj się również funkcjami jakie oferuje Ci samo urządzenie. Regulacja mocy pozwoli Ci na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd przy delikatnym sprzątaniu, a tryb „turbo” pomoże w oczyszczaniu gęstego i grubego dywanu.

Sprawdź opinie

Specyfikacje producenta specyfikacjami, a życie życiem. Dlatego zanim wybierzesz jaki odkurzacz bezworkowy trafi do Twojego mieszkania, koniecznie poczytaj jakie opinie wystawili mu kupujący. Zdarza się bowiem, że „na papierze” wszystko wyglądało w porządku, a po zakupie okazuje się, że teoretycznie najlepszy możliwy model odkurzacza albo wyjątkowo słabo zasysa, albo hałasuje, albo jedno i drugie.

Opinie użytkowników uchronią Cię przed złym ulokowaniem pieniędzy, dlatego poświęć krótką chwilę na ich przeczytanie. Jeśli chodzi natomiast o popularne marki producentów odkurzaczy bezworkowych, na polskim rynku będą to np. Philips, Zelmer czy Rowenta. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś zwracać uwagi na firmy, których nazwa nie jest Ci do końca znana. Dirt Devil czy np. AEG to również cenione i polecane w opiniach urządzenia.

Udanych zakupów!

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już  jaki odkurzacz bezworkowy najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Jeśli tylko zwrócisz uwagę na jego właściwości fizyczne, filtr, dodatkowe funkcje i często pomijaną w podejmowaniu decyzji ergonomię, będzie Ci służył doskonale przez wiele lat. Życzę udanych zakupów!