Jaki parowar kupić? Pomagamy wybrać najlepszy.

Gotowanie na parze jest modne i zdrowe. Przyrządzanie posiłków metodą „fit and trendy” na tradycyjnej kuchence może być jednak kłopotliwe. Z tego względu większość osób przepadających za warzywami, rybami (i kluskami) na parze lub po prostu – chcących odżywiać się lepiej niż dotychczas, decyduje się na zakup dobrego parowaru. Jeśli należysz do grona tych osób, ten tekst jest dla Ciebie. Chcesz wiedzieć jaki parowar będzie dla Ciebie najlepszy? Zapraszam do lektury artykułu oraz sprawdzenia, jakie opinie na temat parowarów mają czytelnicy.

Zalety gotowania na parze i cena urządzenia

Dobry parowar elektryczny to inwestycja w zdrowsze i lżejsze jedzenie. Gotując na parze możesz pożegnać się z każdego rodzaju tłuszczem – jest Ci on po prostu niepotrzebny. W parowarze możesz przyrządzić praktycznie wszystko: warzywa, mięso, ryby, kaszę, ryż, ziemniaki, sos, a nawet desery czy ciasta! Ugotujesz w nim cały obiad lub kilka potraw jednocześnie. Oszczędzasz przestrzeń w swojej kuchni i nerwy związane z koniecznością kontrolowania kilku garnków i patelni na raz.

Cena za tą wygodę plasuje się w przedziale od 100 do kilkuset złotych – tyle musisz mieć, aby kupić to urządzenie. Oczywiście, więcej zapłacisz za model renomowanej firmy np. parowar Kenwood, mniej za budżetowe propozycje popularnych marek np. Zelmer czy Tefal. Dobrą renomą cieszą się także parowary firm Philips czy Russel & Hobbs. Sama marka nie jest na tyle istotna, co wykonanie i parametry konkretnego modelu. Im bardziej zaawansowane, bogate w funkcje i akcesoria urządzenie wybierzesz, tym jego cena będzie wyższa. Przed samym zakupem warto jednak sprawdzić dokładnie opinie na jego temat, czy np. niższa cena nie jest wynikiem kiepskiego wykonania czy częstej awaryjności.

 

Ranking najpopularniejszych parowarów 2017: TOP 8

 

Budowa parowaru

jaki parowar

Parowar Philips

Podejmując decyzję jaki parowar kupić, przyjrzyj się bliżej jego konstrukcji. Praktycznie każdy posiada dolny pojemnik na wodę – jest to cecha wspólna wszystkich parowarów. Różnią się one jednak między sobą budową, a w szczególności ilością, rodzajem, rozmiarem i rozmieszczeniem pojemników.

Większość parowarów posiada trzy pojemniki ustawione pionowo jeden na drugim, są jednak i takie posiadające pięć stopni czy wyposażone w pojemniki z komorami położonymi względem siebie poziomo. Składniki na nich umieszczone nie przenikają się aromatami. Tego rodzaju model będzie najlepszy dla osób, które mają już jakieś doświadczenie z gotowaniem na parze i chcą w pełni wykorzystać możliwości urządzenia przyrządzając w nim jednocześnie obiad i deser. 

W innym wypadku możesz zdecydować się na parowar klasyczny z pojemnikami ustawionymi pionowo. Zwróć jednak uwagę na to, czy można zdemontować ich dno. Dzięki tej możliwości bez problemu umieścisz w parowarze mięso o większych gabarytach. Sprawdź również, czy pojemniki wyposażone są w tacki ociekowe, chroniące produkty znajdujące się poniżej przed skraplaniem się pary wodnej. Parowar nie mógłby być tak uniwersalnym urządzeniem, gdyby nie akcesoria proponowane przez producentów, takie jak m.in.:

  • podstawka do gotowania jajek
  • miska do ryżu i kaszy
  • aromatyzer do ziół
  • kubeczki do deserów
  • foremki do ciast

…i wiele, wiele innych, których użyteczność musisz ocenić we własnym zakresie.
Zapewne zastanawiasz się też gdzie postawisz swój nowy kuchenny sprzęt zaraz po zakupie. Nie masz wiele miejsca w szafkach? Postaw na model z pojemnikami składanymi jeden w drugi. Jeśli nie zmywasz ręcznie zainteresuj się też tym, czy pojemniki parowaru nadają się do mycia w zmywarce.

Ważne parametry techniczne

Ważnym parametrem parowaru jest jego moc – im ta jest wyższa, tym urządzenie działa szybciej, a umieszczone w nim składniki tracą mniej dobroczynnych substancji odżywczych. Wybierz model o wyższej mocy (1000-2000W) jeśli posiadasz dużą rodzinę lub zależy Ci na szybkości przygotowywania potraw. Jeżeli planujesz gotować mało i możesz nieco poczekać na gotowe dania, zdecyduj się na urządzenie o niższej mocy (100-900W).

Najważniejsze elementy funkcjonalne parowaru znajdują się w jego podstawie. Dlatego to na jej cechy, jak wskazują opinie użytkowników, należy zwrócić szczególną uwagę. Każdy dobry parowar wyposażony jest we wskaźnik poziomu wody podpowiadający, kiedy należy ją uzupełnić. Nie każdy jednak posiada lejek, pozwalający na wykonanie tego bez konieczności odłączania urządzenia od prądu i rozkładania go! Jeśli planujesz dłuższe gotowanie, ta funkcja powinna być dla Ciebie priorytetowa.

Zauważ, że parowar może mieć dwa rodzaje sterowania – pokrętłem lub przyciskami. Zapewne więcej opcji zaoferuje Ci model z przyciskami programującymi, za to ten z pokrętłem może wydać Ci się łatwiejszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Nowoczesne, droższe parowary posiadają wyświetlacz LCD, dzięki któremu można kontrolować zaawansowane funkcje urządzenia, takie jak:

 

  • podtrzymywanie temperatury (funkcja sprawiająca, że posiłek dłużej pozostaje ciepły i gotowy do podania)
  • samooczyszczenie (inaczej parowanie urządzenia – program oczyszczania wnętrza gorącą parą, po jego zakończeniu wystarczy przetrzeć wszystko suchą ściereczką)
  • natychmiastowy start (funkcja umożliwiająca błyskawiczne podgrzanie wody i rozpoczęcie gotowania po kilku sekundach od uruchomienia urządzenia, dostępna tylko w parowarach o dużej mocy)
  • automatyczny czasomierz (funkcja, dzięki której urządzenie samo wyłączy się po wyznaczonym czasie gotowania)

Przed zakupem przeczytaj opinie

Przy każdym opisie produktu w sklepie internetowym, bardzo często znajdziesz też sekcję komentarzy. Warto poświęcić kilka minut na ich przeczytanie. Opinie osób, które kupiły już dany parowar mogą wskazać Ci mankamenty, o których w żaden sposób nie dowiedziałbyś się ze strony producenta. Mogą też z drugiej strony upewnić Cię, że to właśnie ten jeden parowar będzie dla Ciebie najlepszym wyborem:)

 

 

Parowar dobry do wszystkiego?

Prawie do wszystkiego;) Testowałam to urządzenie na wielu produktach i jedyne z czego nie byłam zadowolona, to gotowanie na nim szparagów. Wychodzą mi zawsze lekko twardawe i szczerze mówiąc: wolę je przyrządzić w garnku i wodzie z odrobiną masła do smaku. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne garnki do ich gotowania (polecam sprawdzić np.: parazgara.pl/garnek-do-gotowania-szparagow/

Jaki parowar będzie najlepszy dla Ciebie?

Myśląc nad tym jaki parowar spełni Twoje oczekiwania, zastanów się jak często i w jakim zakresie będziesz go używał. Nie sztuką bowiem jest kupić rozbudowane urządzenie, sztuką jest potrafić skorzystać ze wszystkich jego funkcji. Twój parowar powinien mieć optymalną moc dopasowaną do Twoich potrzeb, wygodne sterowanie oraz kilka przydatnych (Tobie i Twojej rodzinie) funkcji. Wybrałeś już idealny model?